PriDocs – programi Garues i Dokumentarëve përsëri sjell risi | 15 – 20 October 2020 / Online
Shqip

PriDocs – programi Garues i Dokumentarëve përsëri sjell risi

22.06.2018

Sikur në edicionet e kaluara edhe edicioni i sivjetëm i PriFest sjell të gjitha ngjyrat e filmit dokumentar, përmes një programi filmash që kalon nga Anglia, Gjermania, Spanja,Turqia,Belgjika,Tunizia e deri tek Ekuadori dhe SHBA. 1 Premiere Ndërkombëtare,1 Europiane dhe 3 Regjionale,ndër tjerash, përbën programin e PriDocs edicionin e 10-të të PriFest-it, që mbahet nga 17-22 Korrik në Prishtinë.

Filmat dokumentarë në këtë program premtojnë të zgjerojnë horizontet e audiencës së festivalit me tematika sociale që nisin nga lufta, politika dhe armët e deri tek mbrojtja e ambientit e dashuria, si nocione që thyejnë kufijtë dhe barrierat e shteteve. Me këtë shumëllojshmëri temash, ky program pritet të sjell me të vërtetë shumë filma të veçantë, në mesin e tyre edhe dokumentarin “Mr.Gay Syria” nga Turqia, i cili shënoi suksese si fitues i çmimit kryesor për film dokumetar në Chicago International Film Festival si dhe në Sarajevo Film Festival.

Një dokumentar i jashtëzakonshëm i regjisores Ayşe Toprak, “Mr.Gay Syria”,trajton një kritikë delikate ndaj autoriteteve dhe burokracive të mëdha që kontribojnë në margjinalizimin e mëtejshëm të qytetarëve të saj. Për më shumtë, filmi transmeton gëzimet dhe betejat e një komuniteti shumë të keqinterpretuar dhe e bën këtë me humor, zemër dhe dhembshuri.

Po aq i rëndësishëm sa dokumentari i lartpërmendur është edhe filmi “Man Made” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që në këtë edicion të PriFest do të ketë premierën e tij ndërkombëtare.

Lista e plotë e dokumentarëveqë do të shfaqen në këtë program:

  1. Arcadia (Britani e Madhe), Premierë Kosovare,
  2. The last tape (Gjermani), Premierë Kosovare,
  3. The unity of Birds (Argjentinë, Meksikë), Premierë Regjionale,
  4. Mr. Gay Syria (Turqi), Premierë Kosovare,
  5. Upon the Shadow (Tunizi), Premierë Kosovare,
  6. Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso (SHBA, Bullgari, Burkina Faso), Premierë Regjionale,
  7. Nothing is Forgiven (Belgjikë), Premierë Regjionale,
  8. The Kitman (Ekuador), Premierë Evropiane,
  9. Man Made (SHBA), Premierë Ndërkombëtare.

Audienca e PriFestkëtë vit nga data 17-22 Korrik, do të mund të përcjellë filma në hapësirat e Teatrit Kombëtar (dy salla), Kinemanë nën qiellin e hapur te Sheshi “Zahir Pajaziti” si dhe në hapësirën tonë më të re,“Kino Armata”. Më shumë të dhëna sa i përket shitjes së biletave do të bëhen të ditura më vonë.

Gjithashtu, sikur në edicionet e kaluara, edhe sivjet PriFest ofron mundësinë e blerjes së kartelave “All in One”, të cilat kushtojnë 10 euro dhe mundësojnë përcjelljen e të gjitha filmave të festivalit. Për të marrë këtë kartelë mund të na shkruani në info@prifilmfest.org apo të thirrni në zyrën e festivalit ( +38343714944)

Në javët në vazhdim, festivali më i madh në vend do t’i bëjë të ditura edhe befasitë tjera, andaj ju ftojmë që të rezervoni datat dhe të përgatiteni për një javë plot filma, debate dhe aktivitete tjera që do t’i japin kryeqytetit, Prishtinës, një freski tërësisht unike në mes të verës

 

“ARCADIA”

Arcadia - Paul Wright

Që nga ditët më të hershme të film-bërjes e deri në ditët tona, përmes pamjeve të rralla dhe të padukshme, shohim marrëdhënien në ndryshim që Britanikët kanë me tokën e tyre. Nga imazhet e festimeve lokale dhe festivaleve në praktikat bujqësore përmes stinëve, jetës së fshatit dhe zanatit të humbur.

Arcadia - Paul Wright / 1h 18 min / Angli, 2017

 

"THE LAST TAPE"

The Last Tape - Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko

Derisa Artiom përgatitet të luftojë për ushtrinë e Ukrainës, Anatoly, gjyshi i tij 88-vjeçar dhe veterani i luftës, xhiron kohën e tyre të mbetur që e kalojnë së bashku dhe e vënë në pikëpyetje zgjedhjen e tij.

The Last Tape - Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko / 12 min / Gjermani, 2017

 

"THE UNITY OF BIRDS"

The Unity of Birds - Cruz Lisandro Morena

Njerëzit e Amerikës Qendrore bashkëjetojnë në kanalin më të populluar të migrimit në mbarë botën, duke shkelur Meksikën dhe Shtetet e Bashkuara.

Harta e tyre është trupi i tyre. Kartografia e një trupi migrues. Për një trup migrues, një kartografi. Vizatoni një hartë të trupit tonë, trupin tonë që udhëton. Një hartë që zbulon betejat tona. Një hartë që zbulon duart e skllevërve që jemi. Një hartë që nuk na çon në ekzil, një hartë që na mirëpret. Një hartë që na çon në shtëpi.

Cruz Lisandro Morena / 29 min / Argjentinë, Meksikë 2017

 

"MR.GAY SYRIA"

 

Mr.Gay Syria - Ayse Toprak

Mr. Gay Syria i ndjekë dy refugjatë gej nga Siria të cilët po përpiqen ta rindërtojnë jetën e tyre. Huseini është berber në Stamboll i cili jeton një jetë të dyfishtë ndërmjet familjes së tij konservatore dhe identitetit të tij homoseksual. Mahmoud është themeluesi i lëvizjes LGBTI në Siri dhe është një refugjat në Berlin. Ata bashkohen nga një ëndërr: për të marrë pjesë në një garë ndërkombëtare të bukurisë si arratisje nga jetët e tyre të bllokuara dhe si përgjigje ndaj padukshmërisë së tyre. A do të realizohet ëndrra apo kriza e refugjatëve dhe rrethanat e ashpra me të cilat përballen njerëzit gej në botën muslimane do ta shkatërrojnë këtë ëndërr?
 
Mr.Gay Syria - Ayse Toprak / 1h 25 min / Turqi, 2017

 

“UPON THE SHADOW”

Upon the Shadow - Nada Mezni Hafaiedh

Zbulojmë anën misterioze të Amina Sboui dhe jetën e saj të përditshme. Miqtë e saj të komunitetit LGBT, të cilët jetojnë në shtëpinë e saj, janë dëbuar nga familjet e tyre dhe shoqëria. Nëpërmjet Aminas, ne zhytemi në historitë Sandra (transvestit), Ramy (gej), Ayoub (gej), Atef (gej dhe transvestit). Ndodhin shumë ngjarje të papritura, dhe të gjitha inçizohen…

Upon the Shadow - Nada Mezni Hafaiedh / 1h 20 min / Tunizi, 2017

 

“ Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso”

Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso - Iara Lee

Burkinabè Rising, një dokumentar i ri nga Cultures of Resistance Films, shfaq rezistencën kreative dhe jo të dhunshme në Burkina Faso. Një shtet i vogël në Afrikën Perëndimore pa dalje në det, Burkina Faso është një vend me një komunitet të gjallë të artistëve dhe qytetarëve të angazhuar, të cilët janë shembull që tregojnë çfarë ndryshime politike mund të arrihen kur njerëzit bashkohen. Është frymëzim, jo vetëm për pjesët tjera të Afrikës, por edhe për gjithë botën.

Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso - Iara Lee / 72 min / SHBA, Bullgari, Burkina Faso

 

"NOTHING IS FORGIVEN"

Nothing is Forgiven - Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe

E xhiruar në një periudhë pesë vjeçare, 'Nothing is Forgiven' tregon historinë se si Zineb El Rhazoui, një aktiviste dhe gazetare marokene, u bë gruaja më e mbrojtur në Francë. Kur Pranvera Arabe shndrrohet në Vjeshtën Islamiste, Zineb vendos të largohet nga Maroku. Në pamundësi për të gjetur punë dhe e shqetësuar për sigurinë e saj, ajo shkon në Paris. Atje gjen një familje të re profesionale në Charlie Hebdo. Për herë të parë në karrierën e saj, ajo mund të punojë në liri të pacenzuruar me njerëz që kanë pikëpamje të ngjashme me ato të saj. Por më pas, më 7 janar 2015, lumturia e saj e re pushkatohet. Si për mrekulli, ajo nuk është e pranishme kur terroristët vijnë dhe i vrasin miqtë dhe kolegët e saj. Prej asaj dite ajo, është nën mbrojtje të vazhdueshme policore. Në fillim është e shokuar nga zhvillimet e reja, por së shpejti vendosë ta kundërshtojë terrorizmim dhe të bëhet një figurë publike që flet kundër islamit radikal. Por pastaj ajo mbetet shtatzënë dhe pikëpamja e saj për të ardhmen ndryshon në mënyrë drastike. Si ta ndërtojë jetën në këto kushte? Si do të jetë jeta e vajzës së saj e rrethuar me truproje?

Ky film ndjek Zineb-in para, gjatë dhe pas sulmeve në revistën e famshme satirike. Një portret intim i njeriut që u detyrua të paguante shumë për luftën për besimet e saj.

Kundështarët e saj nuk e kanë falur atë.

Nothing is Forgiven - Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / 1h 1 min / Belgjikë, Francë 2017

 

"THE KITMAN"

The Kitman - Andres Cornejo

Mario Alcocer, i njohur si Junior Toral, punon si kujdestar për uniforma në në klubin futbollistik ekuadorian Independiente del Valle gjatë fazës së fundit të Kupës Liberators. Nën sipërfaqe, Junior është një punëtor i përkushtuar dhe tifoz plot pasion. Ai e përcjellë ekipin nëpër hotele, fusha dhe stadione, duke plotësuar hapësirat e vetmuara të botës së futbollit, hijet ku disa prej protagonistëve më të rëndësishëm të sportit e bëjnë punën e tyre.
 
The Kitman - Andres Cornejo / 25 min / Ekuador, 2017

 

Man Made - T Cooper , Marvin Hayes

MAN MADE na çon në zemrën e kulturës mashkullore transgjinore (FTM), duke zbuluar të vërteta të papritura në lidhje me gjininë, maskulinitetin, njerëzimin dhe dashurinë. Katër burra trans (të cilët si drejtori i filmit kanë lindur dhe rritur femra), marrin një shumëllojshmëri të shtigjeve jetësore drejt shkallëzimit në skenë në Trans FitCon, e vetmja konkurrencë gjithë-transgjinore në botë (mbajtur në Atlanta, GA). MAN MADE është një film i konkurrencës, i orientuar nga karakteri, intime, por gjithashtu një tregim unik i drejtësisë shoqërore. Ai flet për mënyrat në të cilat ne të gjithë zgjedhim për të përcaktuar dhe riformuar veten, si në mënyrë figurative dhe fjalë për fjalë.

Forca në shfaqje në MAN MADE tejkalon fizikën: Rese është një baba i ri që lufton me periudhat të qenurit i pastrehë; Dominik kërkon familjen e tij të origjinës, duke u përballur me një histori alternative për vete; Kennie pranon për veten dhe të dashurit e tij se kush është ai për herë të parë në jetë; dhe Mason, një burrë i dashur që lufton me sëmundje mendore, punon çdo ditë për të qenë njeriu që ai gjithmonë dëshironte të ishte - si brenda ashtu dhe jashtë. Ne ndjekim udhëtimet emocionale dhe fizike të këtyre subjekteve ndërsa lundrojnë në jetë si burra, pavarësisht rreziqeve reale që janë të natyrshme në klimën e tanishme shoqërore dhe politike. Për njerëzit e MAN MADE, nuk ka të bëjë me fitoren - është për t'u parë.

Man Made - T Cooper  / 1h 38 min / SHBA, 2018