English

PRIFEST REVEALS LINE-UP OF THE 11th EDITION

29.06.2019

PriFest is back! As is tradition, for one week we will get to watch great films in refreshing theatres and open-air venues. There are 70 films that will be screened during the 11th edition of PriFest (Prishtina International Film Festival), which will be held from July 16 to 21, culminating in the night of award ceremony.

In 10 different programs, of which 5 are competitive and 5 non-competitive, there will be 6 World premieres, 5 International premieres, 1 European premiere, 19 Regional premieres and 32 Kosovo premieres.

Fatos Berisha, Artistic Director of PriFest, said he is very pleased with the number of applications at the festival and the quality of the films: "- I am pleased with the number of applications, but even more with the quality of the films, especially in some competitive categories. The number of world and regional premieres shows that over time PriFest has turned into an important international festival in the region."

The films will be screened in four locations in Prishtina: The National Theatre (main venue), ABC Cinema, Kino Armata, and the festival’s traditional open-air cinema at Zahir Pajaziti Square.

Ticket prices are only 3 euros, while the All in One Card, which enables you to watch all 70 films of the festival, can be purchased for 15 euros. Like in previous editions, PriFest enables senior citizens (65 years and over) and students to watch all films free of charge.

The tickets for films can be purchased starting 5 July, via Rave Travel and online, or in two locations in Mother Theresa boulevard (the locations to be announced).

Kosovan film “Field of Blackbirds”, directed by Arzana Kraja, will open the festival on July 16th.

The festival will be opened with the Kosovar-British-Albanian film "Field of Blackbirds" by debuting Kosovan director Arzana Kraja. The film will be screened in two halls, with synchronised opening ceremony at the National Theatre starting from 21.00h and ABC cinema from 22.00h.

Many foreign guests from the region and other European countries, as well as actors and filmmakers from Kosovo, will present their films and participate in numerous side events within Prishtina Film FORUM, such as press conferences, debates and masterclasses. We will also have many music events.

We invite you to PriFest to celebrate this beautiful week of films!

Colombian film “Birds of Passage” directed by Cristina Gallego and Ciro Guera, premiered in Cannes, will screened  in front of Kosovar public as a selection of special program of FIPRESCI Winners.

PriFest has been supported by traditional partners and sponsors, as well as new donors: Raiffeisen Bank-Kosovo, Ministry of Culture, Youth and Sport, Municipality of Prishtina,  Swiss Agency of Developments and Cooperation (SDC),  “Culture for change” project funded by the European Union in Kosovo and implemented by Qendra Multimedia and Goethe-Institut, European Film Festival project of European Union based on Brussels, Dutch Government with the project Youth Artivists for Change, The Office of the President of Kosovo and the Assembly of the Republic of Kosovo. Their help and support is vital for the life and development of the festival, and PriFest is grateful to all of them.

For more information about the program, film schedules and activities, follow us on social media - Instagram, Facebook and Twitter - and on the PriFest website www.prifest.org

FULL LINE UP

BALKAN FILMS COMPETITION PROGRAM-HONEY AND BLOOD CINEMA

  1. AN UNFORGETTABLE SPRING IN A FORGOTTEN VILLAGE / director: Kushtrim Bekteshi / North Macedonia, Kosovo, Albania 2019 / Regionale Premiere / 112 min
  2. A DECENT MAN / director: Hadrian Marcu / Romania 2018 / Premiere /  93 min
  3. HOLY BOOM / director: Maria Lafi / Greece 2018 / Premiere / 99 min
  4. MALI / director: Antonio Nuić /Croatia /Premiere / 90 min
  5. A SHELTER AMONG THE CLOUDS / director: Robert Budina / Albania, Romania 2018 / Premiere / 84 min
  6. THE ANNOUNCEMENT / director: Mahmut Fazıl Coşkun / Turkey-Bulgaria 2018 / Premiere / 94 min

EUROPEAN FILMS COMPETITION PROGRAM

  1. AMARE, AMARO / director: Julien Paolini /France, Italy 2018 /Regional Premiere / 89 min
  2. BAD BAD WINTER / director: Olga Korotko / Kazakhstan-France 2018 / Premiere / 84 min
  3. CONSEQUENCES / director: Darko Štante / Slovenia 2018 / Premiere / 95 min (also in Let it be program)
  1. ELEPHANTS CAN PLAY FOOTBALL / director: Mikhail Segal / Russia 2018 / Premiere 89 min
  2. NOW IT’S DARK / director: ArildØstin Ommundsen / Norway 2018 / Premiere / 125 min
  3. THE DAYS TO COME / director: Carlos Marques-Marcet / Spain 2019 / Premiere / 94 min

 

MIDDLE LENGTH COMPETITION PROGRAM

  1. IDENTITY / director: Erman Memedi / North Macedonia 2019/ World Premiere/ 25 min
  2. 500 / director: Bogdan Albu / Romania 2018/ Premiere / 25 min
  3. 1410 / director: Damian Kocur / Poland 2018 /Premiere / 28 min
  4. CASTLE TO CASTLE/ director: Emmanuel Marre / Belgium 2018 / Premiere /40 min
  5. LET`S THE DEATH BE ALIVE / director: Uriel Jaouen Zrehen / France 2018 / Regional Premiere / 25 min
  6. MAMA TOLD ME NOT TO LOOK INTO THE SUN/ director: Lilli Tautest / Germany 2018/ Regional Premiere / 60 min
  7. ONIONS/ director: Anna Bressanini and Martin Alan Tranquillini / Italy 2018 / Regional Premiere / 25 min
  8. THAT MORNING / director: WONG Wai Nap / Hong Kong 2018 / International Premiere / 46 min
  9. THE DISCRETE WAY / director: Ho Lam / France 2019 / Premiere / 25 min
  10. THIRD KIND / director: Yorgos Zois / Greece 2018 /Premiere / 32 min

 

PRIDOCS - DOCUMENTARY COMPETITION PROGRAM

  1. ALLA VITA / director: Coline Confort / Switzerland-France 2018 / World Premiere / 80 min
  2. BLUE BREATH / director: Rodrigo Areias / Portugal-Finland-France 2018/ Regional Premiere / 78 min
  3. BORN JUST NOW / director: Robert Adanto / USA 2018 / Premiere / 85 min
  4. BOYS WHO LIKE GIRLS / director: Inka Achté / Finland-Norvegji-India 2018 / Regional Premiere / 56 min
  5. GREEK ROCK REVOLUTION / director: Miguel Ángel Cano Santizo / Spain–Greece 2019/ International Premiere / 95 min
  6. MIEL-EMILE / director: Peter van Houten / Holand 2019 / Premiere / 145 min
  7. NORMAL / director: Adele Tulli/ Italy-Sweden 2019 / Premiere / 67 min
  8. THE BRINK / director: Alison Klayman / USA 2019 / Regional Premiere / 91 min
  9. THE SIGNS / director: Wojciech Klimala / Poland 2018 / Regional Premiere / 56 min
  10. THE SWORN VIRGIN AND THE GIRL / director: Kristine Nrecaj, Birthe Templin / Germany-Albania 2018 / International Premiere / 43 min
  11. TO BE CONTINUED / director: Ivars Seleckis / Latvia 2018 / Regional Premiere / 96 min
  12. YESES / director: MIGUEL FORNEIRO / Spain 2019 / Premiere / 85 min

STUDENT FILMS COMPETITION PROGRAM

  1. BLUE DREAM / director: Roseli Gonzalez / USA 2019 / World Premiere / 3 min
  2. IN NOVEMBER / director: Murat Zherka / North Macedonia 2019 / World Premiere / 12 min
  3. TRILEMMA / director: Dritëro Mehmetaj / Czech Republic 2017 / Regional Premiere / 15 min
  4. ALL’S WELL / director: Sylwia Rosak / Poland 2018 / Regional Premiere / 16 min
  5. BENIDROM 2017/ director: Claudia Costafreda / Spain 2019 /Premiere / 23min
  6. BOYANA / director: Traiana Nescheva / Bulgaria 2018 / European Premiere
  7. COLOUR CAGE / director: Daniel Reascos / Ecuador 2017 / Premiere/ 15 min
  8. MACHISIMO / director: Natalia Bombala / South Africa-Poland 2018 / Regional Premiere / 2 min
  9. MISHKO / director: Hanis Bagashov / North Macedonia 2018 / Premiere / 15 min
  10. PERSON ACIDEN / director: Alvaro Martin / Spain-France 2018 / Premiere / 31 min
  11. PIERRE’S HEART/ director: Olivier Binder / France 2018 / Premiere / 19 min
  12. THE APARTAMENT / director: Belkıs Bayrak / Turkey 2018 / Regional Premiere / 10 min
  13. THE ASHES / director: Aryan Golsoorat / Iran 2019 / Premiere / 13 min
  14. TSANTSA / director: Robin Lipo / Poland 2018 / Premiere / 30 min
  15. WONDER GIRLS / director: Anastazja Dabrowska / Poland 2018 / Regional Premiere / 20 min

LET IT BE PROGRAM

  1. A MOMENT IN THE REEDS / director: MIKKO MAKELA / Finland-UK 2018 / Premiere / 104 min
  2. EVA AND CANDELLA / director: RUTH CAUDELI / Columbia 2018/ Regional Premiere / 90 min
  3. I AM SOFIA / director: Silvia Luzi / Italy 2019/ International Premiere / 83 min
  4. RAFIKI / director: Wanuri Kahiu/ Kenya 2019/ Premiere / 83 min

SPECIAL SCREENINGS

  1. FIELD OF BLACKBIRDS / director: Arzana Kraja / Kosovo-Great Britian– Albania 2019 / National Premiere / 90 min
  2. THE LOAD / director: Ognjen Glavonic/ Serbia-France-Croatia-Iran -Qatar 2018 / 98 min

FIPRESCI WINNERS PROGRAM

  1. HOUSE OF HUMMINGBIRD / director: KIM Bo-ra / South Korea-USA 2018 / Premiere / 125 min
  2. BIRDS OF PASSAGE / director: Cristina Gallego, Ciro Guerra / Columbia-Denmark- Mexico-Germany- Switzerland-France 2018 / Premiere / 138 min

SPECIAL SCREENINGS - FILMS IN ALBANIAN

  1. FORGOTTEN MOUNTAIN / director: Ardit Sadiku / Albania 2018 / World Premiere / 94 min
  2. MALA / director: Faton Bajraktari / Kosovo 2019 / World Premiere / 73 min
  3. THE DELEGATION / director: Bujar Alimani / Albania 2018 / 77min

 

EXPERIMENTAL FILMS PROGRAM

  1. THE END OF ETERNITY / director: Pablo Radice / Argentina 2018 / Premiere / 10 min
  1. SALVATIERRA / director: Alejandro Silva, Ivan Rodriguez / Columbia 2019 / International Premiere / 24 min
  2. ICEBERG NATIONS / director: Fernando Martin Borlan / Spain / Regional Premiere / 4 min
  3. TUPINAMBA LAMBIDA / director: Lucas Parente / Brazil 2018 / Premiere / 11min
  4. CROSS THE LINE / director: Tonia Trujillo / Spain 2017 / Regional Premiere / 15min