PriFest angazhon Besnik Krapin për të udhëhequr PriFORUM

Besnik Krapi, aktor dhe producent filmi është emëruar të premten, me 23 nëntor, Drejtor i Prishtina Film Forum – plaformës regjionale të industrisë së filmit në kuadër të PriFest – Prishtina International Film Festival. Ky vendim erdhi nga menaxhmenti i PriFest pasi Fatos Berisha, Kryesuesi i deritashëm i PriFORUM vendosi që të tërhiqet nga kjo [...]

PriFest10 – Lista e të gjithë fituesve (22.07.2018)

Në natën e 22 korrikut, PriFest-i e mbylli zyrtarisht edicionin e tij të dhjetë. Më poshtë është paraqitur lista me të gjithë fituesit në kategoritë përkatëse: Çmimi “Vanessa Redgrave Best Pitch” shkon për “The Walnut Tree”, me regji të Faysal Soysal. Fituesi i çmimit të shërbimeve ‘Audio Post-produksion’ është “Money for a funeral”, Bullgari. Fituesi [...]

Një shëtitje rreth Kosovës për mysafirët e festivalit (19.07.2018)

Në ditën e tretë të edicionit të dhjetë të PriFest-it, mysafirët e festivalit ishin pjesë e një ekskursioni në vende të ndryshme të Kosovës. Ata e vizituan Junikun, Gjeravicën e Rugovën. Ekskursioni u organizua përmes mbështetjes së PPSE dhe Swiss Contact. Për më shumë fotografi nga ky ekskursion, vizitoni galerinë tonë të fotografive.

Workshop për Zhvillim të Skenarit nga Clare Downs

Në bashkëpunim me Këshillin Britanik, PriFest organizoi një punëtori për Zhvillim të Skenarit, e cila u drejtua nga ekspertja Clare Downs dhe zgjati për dy ditë, 17 dhe 18 korrik. 4 projektet e zgjedhura pjesëmarrëse e kishin mundësinë që të mësonin gjëra të reja të kësaj lëmie nga ekspertja e mirënjohur. Për fotografi nga kjo [...]

Publikohet orari i PriFORUM-it

PriFORUM-i, platforma zhvillimore e industrisë filmike, ka publikuar orarin e plotë për edicionin e dhjetë. Orarin e plotë mund ta gjeni te albumet e fotografive.

PriFest hap edicionin e dhjetë

Në natën e 17 korrikut, PriFest ka hapur zyrtarisht edicionin e tij të dhjetë. Për të shikuar fotografi nga ceremonia e hapës, shikoni galerinë e fotografive.

PriFest10 – LGBTQI / Let it Be Programme (ORARI)

Orari dhe vendi i shfaqjes së filmave të programit LGBTQI / Let it Be. Për më tepër informacione, fotografi dhe gjithçka që ka të bëjë me #PriFest10, na ndiqni edhe në: Facebook: https://www.facebook.com/prifest/ Twitter: https://twitter.com/priffest Instagram: https://www.instagram.com/prifest/ Website: www.prifest.org Official App (Playstore/Appstore): Prifest

PriFest shpalos juritë e edicionit të dhjetë

Pak ditë para fillimit të edicionit të dhjetë të festivalit, PriFest ka shpalosur juritë e të gjitha programeve garuese, e ato sivjet janë gjithsej tetë. Si zakonisht, edhe në këtë edicion, PriFest sjell emra eminent të kinematografisë ndërkombëtare, evropiane dhe rajonale, të cilët së bashku me pjesëtarët e jurisë nga bota e medias dhe studentëve, [...]

PriFORUM – platforma zhvillimore e industrisë filmike

Prishtina Film FORUM është platforma zhvillimore e industrisë filmike dhe vendtakimi i kineastëve rajonalë. Na u bashkoni në ditët e PriFORUM, kur do të organizojmë me debate, punëtori, trajnime, projekte garuese dhe aktivitete të ndryshme të zgjerimit te rrjetit. Për më shumë, shikoni videon.

Mirësevjen, Vanessa Redgrave!

Aktorja britanike Vanessa Redgrave, fituese e çmimit Oscar dhe presidente e Bordit të Nderit të PriFest-it, e cila ishte e pranishme në ceremoninë e hapjes së edicionit të parë të PriFest-it në vitin 2009, kthehet pas dhjetë viteve për ta parë nga afër progresin e këtij festivali. Mirësevjen, Vanessa Redgrave!